Sprzedawca branży spożywczej dawniej i dziś – Pani Marta Zych czyta dzieciom i opowiada o swoim zawodzie w SP w Stróżnej

2 – go marca br. odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze z cyklu „Poznajemy zawody”.  Drugim zaproszonym gościem była rodowita mieszkanka Stróżnej – ekspedientka Pani Marta Zych, która już 14 lat pracuje w Delikatesach Centrum w Bobowej na dziale mięsnym. Naszego gościa przywitała w imieniu Pana Dyrektora i nauczycieli Pani mgr Wiesława Wiatr, która podkreśliła, że jest to trudny, często niedoceniany zawód.

Prelegentka wybrała do czytania bajkę arabską pt.” Papuga” ze zbioru Marii Krüger  „Dar rzeki Fly” nawiązującą do zawodu sprzedawcy. Po jej przeczytaniu przybliżyła dzieciom wiedzę na temat pracy w tym zawodzie. Ponieważ jest młodą ekspedientką, o tym jak wyglądał handel dawniej dowiedziała się od naszej Pani Sołtys Barbary Baran, która przez wiele lat pracowała w sklepie w naszej wiosce. Dzieci z zainteresowaniem słuchały tych informacji, a następnie zadawały pytania, na które Pani Marta  udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Zaznaczyła, że chociaż jest to ciężki zawód to ta praca Jej się podoba. Trafiają się różni ludzie, jedni porozmawiają, inni czekają, żeby im coś doradzić, są też stali klienci, którzy chcą kupować tylko u nich, dziękują za polecenie dobrego towaru.

Podsumowując swoje spotkanie Pani Marta wymieniła cechy dobrego sprzedawcy. Jej zdaniem to człowiek uczciwy, życzliwy, pracowity, otwarty na każdego klienta, którego mile wita i mu usłuży. Jest zawsze uśmiechnięty, bo jak to mówią: „ Uśmiech otwiera wszystkie drzwi.”