Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja oraz Święto Strażaka

Gminne obchody 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja połączone z setną rocznicą Bitwy pod Gorlicami oraz świętem strażaka rozpoczęto o godzinie 14:00 w Kościele Parafialny p. w. Wszystkich Świętych w Bobowej, gdzie odbyła się uroczysta Msza święta za poległych podczas I wojny światowej, z prośbą o opiekę Matki Bożej Królowej Polski nad mieszkańcami Gminy Bobowa oraz  o błogosławieństwo Boże oraz opiekę św. Floriana, dla wszystkich strażaków Gminy, z intencji Burmistrza i Rady Miejskiej w Bobowej. Mszy świętej przewodniczył ksiądz Dziekan Marian Jedynak, w asyście księży z Wilczysk Proboszcza Sławomira Gulika oraz dr Jana Knutelskiego. Oprawę muzyczną mszy św. zapewniła Orkiestra Dęta OSP z Bobowej.

Po zakończeniu mszy świętej uroczysty pochód prowadzony przez Orkiestrę i poczty sztandarowe jednostek OSP, zakładów pracy, szkół, organizacji społecznych i politycznych przeszedł pod kapliczkę Św. Floriana, a następnie pod cmentarz z I wojny światowej w Bobowej, gdzie złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Delegacje uczniów udały się również na cmentarze z I wojny światowej – Nr 132 położony na cmentarzu żydowskim w Bobowej oraz na cmentarz Nr 134 w Siedliskach.

Następnie uroczysty pochód przeszedł do szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, gdzie rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Przewodniczący Rady Miejskiej radny Pan Stanisław Tabiś przybliżył patriotyczne wartości obchodzonych świąt oraz złożył życzenia zdrowia, pomyślności, wytrwałości, męstwa i satysfakcji z wykonywanej pracy wszystkim druhom strażakom, jak również wyrazy uznania za trud i ryzyko jakie podejmują w ochronie życia i mienia ludzkiego. Głos zabrali również zaproszeni goście oraz Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, który podkreślił historyczne znaczenie zabytkowego Dworu Długoszowskich, jak również złożył życzenia wszystkim strażakom z okazji ich święta.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Posłowie na Sejm RP Pani Barbara Bartuś i Pan Andrzej Romanek, Senator RP Pan Stanisław Kogut, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Pan Paweł Śliwa, Prezes Zarządu Powiatowego OSP w Gorlicach druh Krzysztof Kosiba, Członek Wojewódzkiego Sądu Honorowego druh Przemysław Wszołek.

Po części oficjalnej odbył się koncert w wykonaniu nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej. Wystąpił również uczeń Dominik Żarnowski, który zajął 3 miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „JUPITER 2015” w Krakowie w kategorii gry na saksofonie.

fot. Maciej Forczek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *