Ratownik medyczny Pan Sławomir Cieśla czyta dzieciom w SP w Stróżnej i opowiada o swoim zawodzie

10- go kwietnia br. kolejnym gościem spotkania czytelniczego był ratownik medyczny Pan Sławomir Cieśla. Pan dyrektor mgr Andrzej Płaziński witając prelegenta podkreślił, że to nasz były absolwent, który od 14 lat pracuje w gorlickim pogotowiu ratunkowym i ratuje ludzkie życie.
Pan Sławomir wybrał do czytania baśń pt. „Przebudzenie wiosny” ze zbioru M. Krüger „Dar rzeki Fly”. Tym utworem zwrócił uwagę, że w każdym zawodzie, a zwłaszcza w zawodach z branży medycznej szczególną rolę odgrywa dobro i bezinteresowna chęć niesienia pomocy innym, która jest priorytetem.
Nasz gość w sposób profesjonalny odpowiadał na różne pytania. Zaznaczył, że jest to z pewnością zawód przyszłościowy, bo bez ratownictwa medycznego nie może funkcjonować żadne społeczeństwo, ale jest to zawód stresujący, chociaż pewne rzeczy można wypracować, żeby sobie poradzić. Dlatego wymienił najważniejsze cechy ratownika: odpowiedzialność, opanowanie i spokój. Ważne jest również zrozumienie
i cierpliwość, bo w zawodach medycznych często trzeba spotykać się z czyimś cierpieniem, niepokojem czy smutkiem.
Ponadto Pan Sławomir zachęcał dzieci i młodzież do uprawiania sportu. Dodał, że zdrowie jest bardzo ważne, ale trzeba o nie zadbać i dlatego tak ważny jest zdrowy styl życia oraz profilaktyka. Pan dyrektor podsumowując spotkanie stwierdził, że: „to bardzo ważny zawód, który ratuje nam życie, abyśmy nie musieli korzystać z pomocy niesionej przez pogotowie, lepiej być zdrowym, ale taki zawód jest bardzo potrzebny.”