Rajd Niepodległości Zespołu Szkół Ogólnokształcących

Wdzięczna Bogu i Ojczyźnie za dar wolności społeczność ZSO Bobowa 16 października 2018 wzięła udział w Rajdzie Niepodległości na Jamną. O godz. 8:00 młodzież wszystkich klas wraz z opiekunami wyruszyła spod budynku szkoły w liczącą 13 km trasę, którą pokonała z uśmiechem na ustach. Po trzygodzinnym marszu uczestniczyła (wraz z pocztem sztandarowym) w uroczystej Eucharystii specjalnie z tej okazji celebrowanej przez Ojca Andrzeja (gospodarza tego miejsca) w intencji wolnej Ojczyzny i wszystkich, którzy w imię tej wolności oddali życie.

Dominikanin wielokrotnie akcentował bezwarunkową miłość Chrystusa do każdego człowieka oraz znaczenie jedności i przebaczenia w relacjach międzyludzkich, bowiem to one stanowią fundament istnienia niepodległego narodu. Z racji 40. rocznicy wyboru naszego rodaka, Karola Wojtyły, na Stolicę Piotrową przypominał o wyjątkowym pontyfikacie świętego Jana Pawła II, który szczególnie ukochał młodych.

Po Mszy św. przybliżył również zgromadzonym historię męczenników – świętych z czasów II wojny światowej i czasów współczesnych związanych z tym terenem (poświęcili oni życie w imię miłości do drugiego człowieka). To właśnie oni stali się inspiracją dla twórców ikony Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei. W związku z niedawno obchodzonym XVIII Dniem Papieskim młodzież przypomniała tegoroczną tematykę tego Dnia: „Promieniowanie Ojcostwa”, wszyscy mieli możliwość indywidualnej adoracji relikwii Jana Pawła II. Następnie złożono hołd poległym za ojczyznę bohaterom pod pomnikiem poświęconym wymordowanej w czasie pacyfikacji ludności cywilnej (25/26 września 1944) oraz poległym partyzantom Armii Krajowej, zapalono znicze i odśpiewano pieśni patriotyczne.

Uduchowieni uczestnicy rajdu mogli zatroszczyć się o potrzeby cielesne, tj. posilić się przy grillu i zrelaksować w otoczeniu pięknej przyrody. W ten wyjątkowy sposób nauczyciele i uczniowie włączyli się w ogólnokrajowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.

http://zsobobowa.eu/index.php/nauczyciele/728-rajd-niepodleglosci-zespolu-szkol-ogolnoksztalcacych