Poznaj Polskę – wycieczka SP Brzana do Krakowa

Dnia 25 listopada 2021 r. wczesnym rankiem uczniowie klas I- IV Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Brzanie wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Wycieczka została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” i dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Burmistrza Bobowej.

Celem wycieczki było poznanie zabytków i historii Krakowa oraz legend związanych z tym miastem. W wycieczce wzięło udział 37 uczniów i 4 wychowawczynie.

Podróż do Krakowa minęła szybko, a miasto powitało nas piękną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia posągu Smoka Wawelskiego. Pani przewodnik opowiedziała legendę o smoku, przedstawiła plan zwiedzania i udaliśmy się na spacer pięknymi ulicami starego miasta. Ulicą Grodzką, która jest jedną z najstarszych ulic Krakowa dotarliśmy do Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Na ulicy Floriańskiej podziwialiśmy piękne kamienice. Pani przewodnik zwróciła uwagę na kamienicę, w której mieszkał i pracował Jan Matejko. Będąc na Rynek Główny wysłuchaliśmy sławnego hejnału i zatrzymaliśmy się przy pomniku Adama Mickiewicza. Kolejnym punktem zwiedzania były Sukiennice należące do najpiękniejszych budynków sukiennych w Europie. Następnie ulicą Kanoniczą, która dawniej była ulicą osady Okół  wróciliśmy na Wawel.

Na Wawelu zwiedzaliśmy ekspozycję ,,Sztuka Wschodu. Namioty tureckie’’ należącą do unikatowej w skali światowej kolekcji namiotów  tureckich. Ekspozycji namiotów towarzyszą przedmioty rzemiosła artystycznego. Drugim punktem pobytu na Wawelu było zwiedzanie Zbrojowni, która eksponuje broń sieczną i drzewcową, zbroje, tarcze, hełmy oraz kopie chorągwi krzyżackiej zdobytych pod Grunwaldem. Po tak bogatej lekcji historii udaliśmy się na obiad, który dodał nam siły na dalsze zwiedzanie.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Pan przewodnik  ciekawie przedstawił historię opactwa i życie mnichów. Po skończonym zwiedzaniu opactwa udaliśmy się na parking, gdzie czekał na nas autobusu.

Wieczorem, trochę zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do naszej szkoły Tu,  na dzieci, czekali stęsknieni rodzice. Wycieczka była bardzo udana, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć.