Poznaj Polskę – wycieczka klas I – III SP Wilczyska

W dniu 25 listopada 2021 uczniowie kl. I-III Szkoły Podstawowej w Wilczyskach odwiedzili Zakopane.

Wycieczka została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” i dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Burmistrza Bobowej.

Pierwszym przystankiem była ,,Bachledówka’’.  Bachledówka to wzniesienie ok. 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między Czerwiennem. To miejsce wyjątkowe na Podhalu. Ze wszystkich stron rozciągają się z Bachledówki niepowtarzalne widoki górskich krajobrazów. W latach 1967-1973 na Bachledówce regularnie przebywał Prymas Stefan Wyszyński. Podczas pobytów Księdza Prymasa na Bachledówce, częstym Gościem był tu także Kard. Karol Wojtyła, ówczesny Metropolita Krakowski, który w latach 1969 i 1975 odprawiał w sercu Podhala swoje rekolekcje. Tu pracował nad redakcją dokumentów synodalnych, odwiedzał wielokrotnie kapłanów, podczas ich rekolekcji, a w czasie wakacji także młodzieżowe grupy oazowe, z którymi lubił spotkać się przy ognisku. 27 września 1978 roku, na dwa tygodnie przed historycznym konklawe, kiedy to został wybrany papieżem, właśnie na Bachledówce uczestniczył w rekolekcjach kapłańskich. Miejsce to związane jest na stałe ze Świętym Papieżem Janem Pawłem II i Błogosławionym Kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

Potem odwiedziliśmy ,,Papugarnię’’ by móc z bliska podziwiać bajecznie kolorowe ptaki. Pojechaliśmy też zobaczyć ,,Wielką Krokiew’’. Ku wielkiemu zadowoleniu dzieci udało się tu znaleźć pierwszy śnieg-zapowiedź zbliżającej się zimy. Spacer po Krupówkach zakończyliśmy u podnóża ,,Gubałówki’’. Kolejka zawiozła nas na sam szczyt. Widoki były zachwycające.

Zwiedzaliśmy też willę ,,Koliba’’ w której znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest to filia Muzeum Tatrzańskiego. Willa Koliba – pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza – położona jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok spotykamy zabytkowe domy i zagrody góralskie. To otoczenie łatwiej pozwala zrozumieć ideę Stanisława Witkiewicza. Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Koliba otwiera krótką, bo zaledwie dwudziestoletnią historię stylu zakopiańskiego. W pięciu pokojach najstarszej części urządzono, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami, jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze, co nasi uczniowie zobaczyli podczas zwiedzania.

Na koniec dzieci zgodnie stwierdziły, że do Zakopanego trzeba jeszcze koniecznie wrócić. Wycieczka była współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Urząd Miasta i Gminy Bobowa oraz rodziców. Organizatorem wyjazdu było Biuro podróży Studio Active Sport i Turystyka z Gorlic