Pomóż Maćkowi znaleźć genetycznego bliźniaka

8 listopada w Ciężkowicach odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych – dla Maćka i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Maćka liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Ciężkowic, Bobowej i okolic.

Maciek Gaj to 16-letni mieszkaniec Ciężkowic. Obecnie uczy się w 2 klasie technikum gastronomicznego. Jego największą pasją jest gotowanie. Niestety w sierpniu 2015 roku Maciek zachorował na ostrą białaczkę szpikową, która przewróciła jego życie do góry nogami.

Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Maćka na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 875.000 potencjalnych Dawców, i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie do tej pory nie udało się znaleźć zgodnego genetycznie, niespokrewnionego Dawcy dla Maćka.

Rodzina i przyjaciele Maćka nie potrafią czekać bezczynnie – zainicjowali poszukiwania jego „bliźniaka genetycznego”. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem Pomóż Maćkowi i Innym ruszyły pełną parą: roznoszone są tysiące ulotek, rozklejane są plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

„Każdego z nas może dotknąć ta choroba. Bardzo chcemy żeby nasz syn był zdrowy i  mógł spełniać swoje marzenia. Proszę rejestrujcie się, aby dawać innym szansę na życie” –  apeluje mama Maćka.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi, dlatego w akcji weźmie udział ponad 30 wolontariuszy, 6 pielęgniarek i lekarz.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data:               niedziela, 8 listopada 2015r.

Godzina:        09:00 – 15:00

Miejsce:         Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice

Adres:            ul. Rynek 1, Ciężkowice

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, lecz koszty związane z rejestracją i przebadaniem jednego Dawcy to 250 zł. Będziemy wdzięczni za każdą darowiznę, przekazaną na konto
o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669, z tytułem przelewu MBC005.

Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *