Podsumowanie projektu z LGD „Beskid Gorlicki” – „Moja Ojcowizna”

17 stycznia 2019 r. (czwartek) w Szkole Podstawowej w Sędziszowej odbyło się podsumowanie projektu z LGD „Beskid Gorlicki” – „Moja Ojcowizna” realizowanego od października 2018 roku przez nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sędziszowej biorący udział w warsztatach teatralnych i muzycznych prezentowali zdobyte umiejętności. Uczestnicy warsztatów haftu i koronki przynieśli swoje prace. Wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe a wszyscy uczestnicy spotkania drobne upominki.

W podsumowaniu oprócz beneficjentów brali udział zaproszeni goście: Prezes LGD „Beskid Gorlicki” i wicestarosta powiatu gorlickiego – pan Stanisław Kaszyk, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Etyki Rady Miejskiej w Bobowej – pani Ewa Truchan, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sędziszowej – pani Maria Bartoszek.

Dzięki wsparciu pracowników z LGD „Beskid Gorlicki” (pomoc merytoryczna), z UM Bobowa (pożyczka), od dyrektorów szkół w Sędziszowej i Siedliskach, pracy wolontariuszy, członków i sympatyków naszego stowarzyszenia mogliśmy w atrakcyjny sposób przybliżyć uczestnikom projektu Ziemię Gorlicką. Jej piękno, walory historyczne, dziedzictwo kulturowe. Mogli też wszyscy zobaczyć jaki ta nasza „Mała Ojcowizna” ma potencjał.

To w naszych wioskach, w naszych „Małych Ojczyznach” dzieci uczą się zakorzeniania i przywiązania do miejsca życia ich przodków.

Takimi miejscami są domy rodzinne, gdzie kultywowane są i przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje i tradycje. Ale takim miejscem w każdej wiosce jest szkoła.

To w niej czują się bezpiecznie, blisko domu i tu rosną im skrzydła … A kiedyś gdy dorosną z radością będą wracać myślami do tych miejsc, zdarzeń, przyjaźni…

Nasza Szkoła Podstawowa w Sędziszowej i to wszystko co radośnie przeżywają i czego dobrego doświadczają w niej nasze dzieci to też nasza „Mała Ojcowizna”.

Tekst: AW

Fot.: AW