Orszak Trzech Króli w Bobowej!- Relacja

W dniu 6 stycznia 2018r. ulicami Bobowej wyruszył Orszak Trzech Króli, którego celem wędrówki była szopka betlejemska znajdująca się na placu Kościoła Parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Bobowej.

Zorganizowany już po raz trzeci Orszak Trzech Króli będący lekcją żywej historii dotyczącej narodzenia Jezusa Chrystusa ponownie propagował wśród społeczeństwa postawę chrześcijańskiej wspólnoty. Mieszkańcy gminy oraz przybyli goście mogli cofnąć się w czasie, by zostać naocznymi świadkami wydarzeń, które miały miejsce w Betlejem na przestrzeni dziejów.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa oraz Parafia Bobowa.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli rozpoczął Pan Antoni Durlak, który przywitał zgromadzonych uczestników wydarzenia na placu szkolnym Szkoły Podstawowej w Bobowej. Następnie Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza powitał zgromadzonych mieszkańców i gości oraz podziękował im za liczne przybycie.

Kolejnym punktem programu było przybycie Maryi i Józefa, którzy szukali schronienia w Betlejem. Następnie proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. dr Marian Chełmecki wraz z zebranymi odmówił Modlitwę „Anioł Pański”.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy Orszaku podążyli za śladem trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Monarchowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę wyruszyli wraz z dziećmi jak i dorosłymi, którzy odziani w kolorowe stroje z uśmiechem na ustach śpiewali wspólnie kolędy. Uczestnicy orszaku trzymali w dłoniach flagi narodowe, które odnosiły się do przypadającej tego roku 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wędrujący królowie spotkali na swej drodze grupę małych pastuszków i aniołków w których postacie wcieliły się dzieci z Przedszkola w Bobowej. Monarchowie podążając za blaskiem gwiazdy betlejemskiej napotkali także Heroda.

Wędrówka zakończyła się na placu Kościoła Parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Bobowej, gdzie znajdowała się szopka betlejemska- to tutaj trzej mędrcy złożyli: złoto, kadzidło i mirrę  leżącemu w żłobie Jezusowi.

Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. dr Marian Chełmecki podziękował wszystkim za przybycie, po czym udzielił błogosławieństwa.

Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza podziękował współorganizatorom wśród których znaleźli się: Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej(jeden z inicjatorów), Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Szkoły, Dyrektorzy Szkół, Wychowawcy, Nauczyciele, Uczniowie, Orkiestra Dęta przy OSP w Bobowej, Druhowie Strażacy za przygotowanie wydarzenia, które wpisało się na stałe w kalendarz wydarzeń realizowanych w Gminie Bobowa. Słowa podziękowań zostały skierowane także do społeczności, która zgromadzona licznie wokół szopki betlejemskiej dała świadectwo wspólnoty przeżywania radości dotyczącej narodzenia Jezusa.

Nad bezpieczeństwem uczestników Orszaku Trzech Króli czuwali funkcjonariusze Policji z Komisariatu w Bobowej oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Bobowa.