Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bobowej

We wtorek 1. marca 2016 r. w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zorganizowane z inicjatywy pana Wacława Ligęzy – Burmistrza Bobowej i Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Uroczystości zostały objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. W obchodach wzięli także udział Posłowie na Sejm RP pani Barbara Bartuś oraz pani Elżbieta Borowska, Wicestarosta powiatu gorlickiego, radni powiatu gorlickiego, radni Gminy Bobowa, sołtysi, dyrektorzy szkół, nauczyciele, dzieci i młodzież.

Uroczystości rozpoczęły się wspomnieniem żołnierzy Armii Krajowej. W krótkim filmie przygotowanym specjalnie na tę okoliczność zostały wymienione nazwiska żołnierzy AK, którzy pochodzili z Bobowej.

Następnie pan Burmistrz wręczył nagrody uczestnikom Konkursu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej, który odbył się 26. lutego 2016 r. i był częścią obchodów zorganizowanych z okazji święta Żołnierzy Wyklętych. Laureatami konkursu zostali Jolanta Brończyk ze Szkoły Podstawowej w Wilczyskach, Franciszek Gromniak ze Szkoły Podstawowej w Bobowej, Aleksandra Gryzło z Gimnazjum w Bobowej, a także zespół klasowy z Gimnazjum w Siedliskach. Zdobywcy „Złotych Nutek” zaprezentowali się publiczności, wykonując utwory patriotyczne.

Po odczytaniu Listu Prezydenta RP skierowanego do organizatorów i uczestników obchodów ku czi Żołnierzy Wyklętych na scenie wystąpiła grupa teatralna Improwizacja z Gromnika ze spektaklem pt. Ocalić od zapomnienia Przedstawienie ukazujące historie „Inki”, „Nila”, „Pileckiego” oraz anonimowych żołnierzy Armii Krajowej, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni lecz walczyli z reżimem komunistycznym o prawdziwą niepodległość Polski było żywą lekcją historii dla wszystkich gości zgromadzonych w sali widowiskowej.

Zdjęcia: Żaneta Framęga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *