Noworoczny Kulig Podhalański

1 lutego 2025 roku w Brzanie odbył się Noworoczny Kulig Podhalański, który jest wieloletnią tradycją zapoczątkowaną 1920 roku w Zakopanem przez gen. Andrzej Galicę z Korpusu Oficerskiego Górskiej Brygady Strzelców Podhalańskich. Uczestnicy kuligu z różnych stron Polski przyjeżdżali do Zakopanego pociągiem, gdzie następnie przesiadali się na sanie i przemierzali trasę do Jaszczurówki.
Zakopane w białej szacie prezentowało się niezwykle malowniczo i potrafiło zachwycić pięknymi polanami, lasami i górskimi krajobrazami. Kiedy zapadał zmrok uczestnicy wydarzenia zasiadali w saniach oświetlonych pochodniami, aby poczuć wyjątkowy klimat góralskiej zimowej atrakcji. Pierwsze kuligi organizowane w latach dwudziestych ubiegłego stulecia były odpłatne, a zebrane środki były przekazywane na Uniwersytet Żołnierski.

Obecnie organizowane kuligi gromadzą wielu zwolenników tej zimowej przygody, aby wspólnie poświętować, powspominać i miło spędzić czas.
Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się od złożenia hołdu poległym żołnierzom i oficerom na bobowskim cmentarzu wojennym nr 133 przez Stowarzyszenie Miłośników 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu.
Następnie uczestnicy spotkania udali się na wspólne biesiadowanie do domu pana Józefa Gucwy w Brzanie, podczas którego wielu osobom wręczono Pamiątkowe Odznaki 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Organizatorami tegorocznego wydarzenia byli pan Józef Gucwa z 1 Korpusu Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza i pan Kazimierz Bernat z 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska.