Nasze Stowarzyszenie nagrodzone!!!

Samorząd województwa małopolskiego docenił przedstawicieli  organizacji pozarządowych  nagrodami  „Kryształy  Soli”. Wydarzenie odbyło się w środę 12 grudnia, podczas XXI Małopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. „Sól ziemi”,  czyli najlepsi. „Kryształy Soli”, czyli nawiązanie do wyrażenia „sól ziemi” oznaczającego ludzi cennych, wyjątkowych  i godnych naśladowania. Nie bez powodu władze województwa małopolskiego zdecydowały się na taką nazwę plebiscytu, który docenia organizacje pozarządowe. Zwycięzcy tegorocznej edycji akcji to osoby z pasją, energią i chęcią do działania na rzecz całego społeczeństwa.

„Dziś nagradzamy wyjątkowych ludzi, którzy tworzą instytucje potrzebne całemu społeczeństwu” mówiła Anna Pieczarka, przedstawicielka Samorządu województwa małopolskiego, która podczas gali przekazywała wszystkim laureatom pamiątkowe dyplomy i statuetki symbolicznych kryształów soli.

Laureaci zostali nagrodzeni w pięciu kategoriach:

  1. Polityka społeczna, zdrowie, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych;
  2. Kultura, dziedzictwo narodowe, tożsamość regionalna;
  3. Edukacja, nauka, społeczeństwo obywatelskie;
  4. Sport, turystyka, środowisko, ekologia,
  5. Gospodarka i zrównoważony rozwój.

Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w  Bobowej decyzją Kapituły Nagrody „Kryształy Soli” zostało laureatem w kategorii: KULTURA, DZIEDZICTWO NARODOWE, TOŻSAMOŚĆ REGIONALNA .

W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy: „W uznaniu za bezcenny wkład w upowszechnianie kultury regionu i popularyzacji unikalnego rękodzieła ludowego – bobowskiej koronki klockowej” na arenie krajowej i międzynarodowej. Za pielęgnowanie i kultywowanie koronkarstwa z pokolenia na pokolenie oraz umiejętność łączenia tej tradycji z nowoczesnością”.

W tej wzruszającej chwili towarzyszyły mi Panie: Ewa Szpila – wiceprezes Stowarzyszenia oraz Joanna Malec – skarbnik. Nagroda stanowi podziękowanie i uznanie za pracę wieloletnią dla wszystkich członków Stowarzyszenia i wszystkich koronczarek.

Bogdan Krok – Prezes