Muzyczne spotkania beneficjentów projektu „Ja i kultura” z Sędziszowej

Duża dawka muzyki, czyli…

Opera B /O, balet „Dziadek do orzechów”, koncert finałowy Międzynarodowego Kursu Dyrygenckiego Sinfonietty Cracovii w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz audycja fortepianowa w Szkole Muzycznej I stopnia w Bobowej. We wszystkich tych wydarzeniach kulturalnych mogli uczestniczyć w ciągu dwóch ostatnich miesięcy beneficjenci projektu Ja i kultura – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci wiejskich współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach programu ogólnopolskiego „Fundacja PZU z Kulturą” Edycja: 2017.

W trakcie dwóch wyjazdów do Krakowa (12 i 19 grudnia) uczniowie Szkoły Podstawowej w Sędziszowej gościli w Operze Krakowskiej. Tam mieli możliwość udziału w przepięknym spektaklu edukacyjnym, w którym orkiestra i soliści Opery Krakowskiej zaprezentowali fragmenty największych dzieł operowych, operetkowych, musicalowych i baletowych – „Strasznego dworu”, „Carmen”, „Madame Butterfly”, „Wesołej wdówki”, „Don Giovanniego”. Muzyczny spektakl ilustrowany był ćwiczeniami, rozmowami publicznością i oczywiście anegdotami, dlatego odbiorcy mogli wiele dowiedzieć się o  historii opery, specyfice tego gatunku, kompozytorach i śpiewakach, a także o skali głosu, talencie, scenie, jej kulisach i widowni. W zachwyt wprawiło nas wykonanie najbardziej znanego baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”, opowiadającego historię Klary, która w świąteczny wigilijny wieczór jako prezent pod choinkę dostaje magiczną i niezwykłą zabawkę – tytułowego dziadka do orzechów. To właśnie dzięki niemu w wyobraźni przenosi się w inny baśniowy świat. Cały akt drugi tego baletu to po prostu rewia taneczna (przepiękny taniec śnieżynek!) olśniewająca publiczność kunsztem tancerzy.

Przedpołudniowe wystawienie spektakli dało możliwości uczestnikom wyjazdów do odwiedzenia najbardziej znanych muzeów Krakowa. Uczniowie zwiedzili Muzeum Narodowe Sukiennice, gdzie zapoznali się z arcydziełami malarstwa polskiego, Dom Jana Matejki, Kościół Mariacki oraz Muzeum Archeologiczne, w którym największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście mumie egipskie.

Wracając do koncertów… 17 grudnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbył się wspaniały koncert finałowy Międzynarodowego Kursu Dyrygenckiego Sinfonietty Cracovii z prof. Jormą Panulą. To kolejne wydarzenie o światowej randze, w którym beneficjenci projektu uczestniczyli. Mieli możliwość nie tylko wysłuchania wykonań dzieł Mozarta, Schuberta, Beethovena, Krzysztofa Pendereckiego czy Krzysztofa Meyera, ale także zobaczenia tych dwóch ostatnich kompozytorów, którzy uświetnili koncert swoją obecnością, tak jak i prof. Jorma Panula.

Muzyczną wędrówkę Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic, które ten projekt realizuje, zakończyło 23 stycznia audycją fortepianową w Szkole Muzycznej I stopnia w Bobowej. Tu wysłuchaliśmy przepięknych etiud i innych gatunków muzycznych w wykonaniu uczniów klasy fortepianu pana Andrzeja Miedzy.

Całość wydarzeń to niezapomniane przeżycia, zachwyt i uczta dla duszy, która na długo zostanie w pamięci wielu uczestników projektu.

Tekst i fot.: Pani Anna Durlak- Ligęza