Majorze Hubalu My młodzi…

„Majorze Hubalu

My młodzi z nadzieją tutaj stoimy

Będziemy tu zawsze przychodzić

Przysięgę legendzie złożymy …”

Już po raz trzydziesty trzeci, w dniu 29 kwietnia 2019 roku, w murach Szkoły Podstawowej w Jankowej zabrzmiała „Hubalowa legenda”. Uroczyście obchodziliśmy kolejną rocznicę nadania imienia szkole.

Major Henryk Dobrzański, Patron naszej szkoły – to człowiek wybitny i niezwykły. Tak, jak każdy z nas miał swoje życiowe plany, marzenia, pasje. Wartością nadrzędną była dla niego Ojczyzna i to właśnie dla Niej gotów był wyrzec się wszystkiego i stanąć do walki w jej obronie. Przysięgał, że broni nie złoży, munduru nie zdejmie i słowa dotrzymał.
Pierwszy partyzant Rzeczpospolitej, „szalony major”, jak nazywali Go Niemcy, nadal żyje w legendzie. My młodzi wracamy każdego roku do tych tragicznych wydarzeń, aby przybliżyć postać majora i historię Jego oddziału, kolejnym rocznikom uczniów naszej szkoły.

Naszą radość w czasie szkolnej wieczornicy dzielili z nami – księża, nauczyciele, emeryci i  rodzice .
Uroczystość rozpoczęła się ceremoniałem szkolnym a następnie złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą patrona Szkoły. Historię oddziału mjr. Hubala w montażu słowno – muzycznym przybliżyli nam uczniowie klasy czwartej i chór szkolny. Leśna scenografia, wiersze, piosenki o patronie w pełni oddały klimat tamtych dni.

Następnie uczennice klasy VI odczytały swoje prace literackie, które zostały nagrodzone w  III Międzynarodowym  V Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hubal”.
Serdecznie gratulujemy: Paulinie Szura – I miejsca za „Balladę o Hubalu”, a Gabrieli Szczepanek –wyróżnienia za „List do Hubala”.

Po części artystycznej wszyscy zgromadzeni oglądając kroniki szkoły wspominali dawne szkolne czasy i degustowali się pysznym ciastem, herbatką przygotowanym przez rodziców. Uroczystość przebiegała w miłej, patriotycznej i serdecznej atmosferze.