Kwartet Camerata w Kościele Parafialnym w Bobowej

W dniu 12 grudnia 2017r. w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w  Bobowej odbył się Koncert Kwartetu Camerata w ramach XI Gorlickiej Jesieni Muzycznej.

Kwartet Camerata wystąpił w składzie: Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz- II skrzypce, Piotr Reichert- altówka, Rafał Kwiatkowski- wiolonczela.

Kwartet Camerata jest jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. W czasie ponad 30 lat swojej działalności Kwartet występował w wielu renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 – I nagroda), Portsmouth (1988 – specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu Beli Bartoka). Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych m.in: w Ludwigsburger-Schloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Sintra Festival (Portugalia). Kwartet Camerata nagrał ok. 30 płyt dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane – „Diapason d’Or”, „Sforzando” oraz „Pizzicato Supersonic Award”. Jedna z nich, z muzyką F. Schuberta została uznana przez miesięcznik płytowy Studio za płytę roku 1995. W 1999 roku zdobył nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” za płytę Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego. Kwartet dokonał także archiwalnych nagrań radiowych w Warszawie, Kolonii i Frankfurcie nad Menem. Członkowie Kwartetu zajmują się pracą pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w warszawskich szkołach muzycznych. Od 1992 prowadzą roku zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach, gdzie w dowód uznania otrzymali symboliczne klucze do bram miasta (2003) oraz nagrodę Starosty Gorlickiego „Mosty Starosty” (2005). W 2004 roku zostali wyróżnieni przez Ministra Kultury odznaczeniem „Zasłużony działacz kultury”, a 2009 – medalami „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.
W 2003 roku zespół założył Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

Podczas koncertu muzycy zaprezentowali repertuar wielkich artystów muzycznych: Stanisława Moniuszki- I Kwartet d-moll, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego Kwartet e-moll op.7 oraz Johannesa Brahmsa- I Kwartet c-moll op.51.

Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Urząd Miejski w Gorlicach, Urząd Miejski w Bobowej, Urząd Miejski w Bieczu, Instytutu Muzyki i Tańca, Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach , Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Koncerty zostały dofinansowane ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu Muzyka i taniec- Interwencje 2017