Książki naszych marzeń

„Czyta Kuba dla Jakuba,

Jakub dla Michała,                           

                                 Czytasz Ty, czytam ja, kompanija cała…..”

Nasza szkoła, tak jak wiele szkół z całej Polski aplikowała do programu „Książki naszych marzeń”. Głównym celem programu jest doposażenie biblioteki szkolnej w książki o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów w poznawani i rozumieniu otaczającego świata, promowanie czytelnictwa wśród uczniów, wzbogacanie oferty bibliotek szkolnych w książki wybrane przez uczniów – atrakcyjnych dla nich rozwijanie samorządności uczniowskiej przez umożliwienie uczniom wpływu na kształtowanie księgozbioru biblioteki szkolnej. Przystępując do programu zobowiązaliśmy się do spełnienia pięciu wymogów:

  1. Podjęcie przez szkołę współpracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi.
  2. Zorganizowanie co najmniej dwóch wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów.
  3. Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.
  4. Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
  5. Dostosowanie potrzeb biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.

Koordynatorem przedsięwzięć jest  biblioteka szkolna. Opracowując koncepcję spełnienia wymogów włączyliśmy nauczycieli polonistów, edukacji wczesnoszkolnej, wychowawców i organizacje uczniowskie. Swoje działania rozpoczęliśmy przygotowaniem listy książek, które już trafiły do naszej biblioteki i niebawem trafią w nasze ręce. Postanowiliśmy, że codziennie na jednej z przerw międzylekcyjnych będziemy czytać wybraną lekturę. Dla najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego pod hasłem „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, poczytaj mi starszy kolego”, będą czytać w każdą środę koleżanki z klasy VI, a i rodzice chętnie dla zerówkowiczów poczytają raz w tygodniu.

Kolejne zadanie to ukazanie skutków choroby na którą zapada wielu ludzi, nie tylko dzieci zwanej NCT czyli NIECZYTELNICTWO.

Podczas szkolnego apelu uczniowie klasy drugiej, zmieniając się w bajkowe postacie ukazali swoim kolegom, jak ważne jest czytanie i jakie mogą być skutki NCT. Przedstawiciele uczniów złożyli ślubowanie, że będą czytać książki i często odwiedzać szkolną bibliotekę. O dalszych naszych czytelniczych działaniach zapewne będziemy informować.

Podsumowaliśmy również konkurs literacki „Napiszę wiersz o jesieni”. Swoje poetyckie talenty odkrywało 33 uczniów. Wszystkim dziękujemy i gratulujemy, a nagrodzeni zostali: Magdalena Pawlak z kl. VI –I miejsce, Gabrysia Szczepanek z kl. III – II miejsce, a III miejsce  Angelika Wojtaczka z  kl. VI i Natalia Głąb z kl. I. Wyróżniono również wiersz Wiktorii Szczepanek z kl. I i Reginy Śliwy z kl. III.

01-DSC01172 02-DSC01175 03-DSC01176 04-IMG_0844 05-IMG_0845 06-IMG_0847 07-IMG_0849 08-IMG_0852 09-IMG_0853 10-IMG_0854 11-IMG_0856 12-IMG_0857 13-IMG_0862 14-IMG_0863 15-IMG_0867 16-IMG_0868 17-IMG_0882

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *