Kraków Niezwykły – podróż w czasie

Szkoła Podstawowa w Jankowej rozbudza wyobraźnie i ciekawość świata w młodych umysłach na rożne sposoby, także przez podróże – zarówno te małe, jak i te duże. O tym, że podróże kształcą przekonali się uczniowie klas IV i V, którzy zwiedzili nietuzinkowe miejsca w Krakowie.

Szkolna wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania muzeum z woskowymi figurami, czyli atrakcji, którą jeszcze niedawno można było zobaczyć tylko jadąc na wycieczkę do Londynu. Krakowskie Muzeum Figur Woskowych cechuje unikatowy dobór eksponatów, a właściwie postaci, które wywarły spore wrażenie na uczniach. Obok woskowych celebrytów i sportowców, takich jak Robert Lewandowski czy Marcin Gortat w muzeum uczniowie obejrzeli sylwetki ważnych postaci historycznych – Józefa Piłsudskiego, Lecha Wałęsy, Jana Pawła II, Jerzego Popiełuszkę, Stefana Wyszyńskiego. Miejsce to sprawiło, że wycieczka szkolna zamieniła się w żywą lekcję historii i wiedzy o społeczeństwie.

Uczniowie klasy IV i V uczestniczyli również w warsztatach pt. „Pinokio w garści”. Dzieci poznały historię drewnianego pajaca, następnie w grupach przygotowywali się do odgrywania konkretnej roli. Zwracali uwagę na to, w jaki sposób przedstawić na scenie: złość, radość, żal, smutek, niepokój. W dalszej części zajęć, za pomocą farbek pomalowali swoje dłonie tak, aby przedstawiały postać z utworu „Pinokio”. Później swoimi dłońmi odegrali przygotowaną przez siebie scenkę. Dzieci były bardzo zaangażowane i z zapałem wykonywały przygotowane dla nich zadania. Miały okazję dowiedzieć się, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy kreowaniu postaci, jak szukać cech charakteryzujących daną postać oraz jak pokazać emocje na scenie. Warsztaty odbywały się w bardzo miłej atmosferze, a zabawowy charakter zajęć sprawił uczniom ogromną frajdę.

Ostatnim punktem szkolnej wyprawy było zwiedzanie podziemi krakowskiego Rynku. Przez ponad półtorej godziny uczestnicy wycieczki poznawali historię Rynku Głównego w Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób mieszkańcy dawnego Krakowa bogacili się, wysłuchali legendy o smoku, a na koniec mogli poznać swoją wagę w starodawnych jednostkach.