Integracyjne spotkanie w Mielcu

Dnia 26.04.2013 roku grupa uczniów wraz z opiekunami  ze Szkół Podstawowych w: Brzanie,  Jankowej,  Sędziszowej,  Siedliskach ,  Stróżnej  i  Wilczyskach uczestniczyła w  Konferencji pt.” Świeże mleko i owoce – kosmiczny duet w naszej szkole’’, zorganizowanej przez Firmę ”Rolmlek” w Mielcu  wraz z Fundacją  „Mleko dla Szkół , Mleko dla Zdrowia” i OT ARR w Rzeszowie.Spotkanie miało na celu podsumowanie programów „Szklanka mleka” oraz „Owoce w szkole”. Konferencję rozpoczęto wierszem i  piosenką „Doskonałe mleko” w wykonaniu uczennic ze  SP w  Jankowej.

W czasie  konferencji  mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu Pana Profesora Wojciecha Cichego     z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.    W swoim wystąpieniu    w niezwykle barwny i interesujący sposób przedstawił argumenty przemawiające za tym, dlaczego powinniśmy pić świeże mleko i jeść produkty mleczne. Po prelekcji profesora był czas na degustację   wspaniałych potraw, produktów mlecznych i soków Firmy „Rolmlek” w Mielcu.

Spotkanie uświetniło wystąpienie specjalnego gościa, jedynego  Polaka, który odbył podróż w kosmos – Pana Generała Mirosława Hermaszewskiego.  Poprzez opowieści  o swoich przeżyciach związanych z przygotowaniami i lotem w kosmos  przeniósł nas na chwilę w przestrzeń kosmiczną. W  1978 roku Generał Mirosław Hermaszewski jako pierwszy Polak odbył pierwszą kosmiczną podróż. Trwała ona 8 dni, w czasie których dokonano 126 okrążeń Ziemi. Przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski (zatwierdzonych przez FAI – Międzynarodową Federację Lotniczą) m.in. wysokości – 363 km; prędkości lotu – 28 tys. km/h; tj., ok. 8 km/s; długotrwałości lotu – 190 godzin 03 minuty i 04 sekundy; zasięgu lotu orbitalnego 5.273.257 km i inne. Generał Hermaszewski łącznie w powietrzu spędził za sterami 2047 godzin i 47 minut, wykonał 3473 starty i lądowania oraz 10 skoków spadochronowych.

Po fascynującej pogadance o marzeniach, ich realizacji, o swojej przygodzie życia jaką był lot w kosmos, był czas na  pamiątkowe  fotografie z bohaterem i autografy.

Podczas spotkania  oglądaliśmy wystawę  prac plastycznych związanych z szeroko rozumianą tematyką kosmosu. Wśród ciekawych, wspaniałych prac widniały również prace uczniów z naszych szkół. Wystąpienia, prelekcje i wykłady  przeplatane były występami dzieci z przedszkoli  i uczniów ze szkół uczestniczących w programach „Szklanka mleka” oraz „Owoce w szkole”.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od organizatora konferencji upominki. Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do swoich miejscowości. Za bezpieczną podróż dziękujemy Panu Zbigniewowi Sobolowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *