Gorlice – miasto tajemnicze?

Co tak naprawdę wiemy o Gorlicach oprócz tego, że są siedzibą władz naszego powiatu? Postanowiliśmy dokonać konfrontacji. W tym celu uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowej udali się do Gorlic dnia 4 października 2017r. Rekonesans rozpoczęliśmy od wizyty w GCK-u, gdzie obejrzeliśmy sztuki teatralne wystawione przez Krakowski Teatr Współczesny.

Uczniowie z klas 1-3 miło spędzili czas na przedstawieniu  pt. „Karolcia” według opowiadania Marii Kruger, „Karolcia i zaczarowany koralik”. Natomiast uczniowie klas 4-7 dobrze się bawili oglądając sztukę pt. „Mity”. Widowisko pełne humoru i żywiołowej muzyki w żartobliwym stylu przekonywało młodych ludzi, że mitologia nadal tętni życiem i opowiada ciągle aktualne historie o ludzkich wyborach i ich konsekwencjach.

Drugim równie interesującym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Ziemi Gorlickiej. Mimo że muzeum to nie należy do największych, mieści wiele wspaniałych eksponatów łatwo dostępnych dla oczu nawet kilkuletnich gości. Zainteresowanie budziły m. in. Zęby mamuta, stare monety i ceramika, piękne lampy naftowe oraz makiety bitew z czasów I wojny światowej. Obejrzeliśmy też ladę cechu szewskiego z Bobowej czyli kuferek, w którym przechowywano dokumenty i pieczęcie cechu.

Mnóstwo informacji na temat historii Gorlic i okolic, przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza oraz bardzo trudnych dla tych stron czasów I wojny światowej przekazała zwiedzającym pani przewodni. Słuchano jej z uwagą i zainteresowaniem, gdy wyjaśniała, że nazwa Gorlice pochodzi od miejsca, które gorzało, dlatego uważa się, że przyszłe miasto powstało na terenie wypalonym pośród puszczy.

Zwiedzanie muzeum przekonało nas, że nasza mała ojczyzna ma swoją bogatą i niezwykle zajmującą historię.