Forum Profilaktyczno-Edukacyjne „Młodość inaczej” w ZSO Bobowa

12 grudnia 2018 roku w sali widowiskowej „Koronka” Zespół Szkół Ogólnokształcących zorganizował Forum Profilaktyczno – Edukacyjnego „Młodość inaczej” pod hasłem „Rób to, co kochasz”. W jego ramach Szkolny Teatr Profilaktyczny zaprezentował sztukę „Sytuacja bez wyjścia”. Opowiada ona o Agnieszce, uczennicy klasy maturalnej, której załamał się świat, ponieważ zaszła w ciążę. W nikim nie ma oparcia i zrozumienia (brak ojca, narzekająca matka, niedojrzały psychicznie chłopak – Piotrek).

Znajduje się w tytułowej „sytuacji bez wyjścia”. Lena, kuzynka z Ameryki, wyznacza cel, do którego będą podążać młodzi, zgodnie ze słowami: „Jeśli nie wiesz, dokąd chcesz iść, to dojdziesz tam, gdzie idziesz”. Nawet matka z nadzieją spogląda w przyszłość. Spektakl przygotowały Małgorzata Grygiel i Anna Kamień. Wystąpili w nim uczniowie klas III T: Natalia Gryzło, Justyna Radzik, Weronika Bartoszek, Anna Babicz, Dariusz Serafin i Łukasz Muszyński.

Drugim etapem było ogłoszenie wyników i nagrodzenie laureatów konkursu „Rób to, co kochasz”(literacki, plastyczny) organizowanego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Słodkie upominki otrzymali także uczniowie, którzy odnieśli sukcesy w Licealiadzie Młodzieży, Olimpiadzie Wiedzy o HIV, AIDS i Uzależnieniach, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowia, laureaci konkursu Uzależnienia Niszczą Marzenia.

Kolejny etap to koncert „Arkadio”. Pod tym pseudonimem kryje się Arkadiusz Zbozień – raper, freestylowiec, autor czterech płyt, pomysłodawca ogólnopolskiej akcji „Rób to, co kochasz”. Rapując, w żywym kontakcie z młodzieżą, ukazał ,że warto podjąć wysiłek w walce o sensowne życie. Uświadamiał, że przeciętność nas zabija! Człowiek może być szczęśliwy tylko wtedy, kiedy robi to, co kocha.

Etap czwarty to wyjazd miłośników teatru do Krakowa na spektakl „Co gryzie Gilberta Grape’a” przygotowany przez studentów IV roku Wydziału Aktorskiego (specjalność wokalno- instrumentalna) Akademii Sztuk Teatralnych. Opowiada on o dojrzewaniu i tęsknocie, o tym co nas gryzie i o tym jak nie dać się temu zjeść od środka.

Mamy nadzieję, że tak przygotowane Forum przyczyni się do refleksji nad wyborem drogi życiowej, do odkrywania swoich mocnych stron, uciekania od przeciętności i podążania za ambitnymi marzeniami. Forum przygotowały i nad jego przebiegiem czuwały Małgorzata Grygiel, Bernadeta Libront i Anna Kamień.

https://zsobobowa.eu/index.php/9-aktualnosci/760-forum-profilaktyczno-edukacyjne-mlodosc-inaczej