Finał I Powiatowego Konkursu Wokalno- Muzycznego Popularyzującego Twórczość Zespołu „PECTUS”

W dniu 25 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej odbył się koncert laureatów I Powiatowego Konkursu Wokalno- Muzycznego Popularyzującego Twórczość Zespołu „PECTUS” pod nazwą „Maszeruj do własnej muzyki, odnajdź ją i idź w jej rytm”. Koncertowi towarzyszyły liczne atrakcje, wśród nich najważniejszym punktem programu było spotkanie z liderem zespołu „Pectus” Panem Tomaszem Szczepanikiem.
Wydarzenie rozpoczęła Pani Barbara Wołkowicz- Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej, która powitała gościa specjalnego Pana Tomasza Szczepanika oraz zebranych licznie gości, nauczycieli, uczniów i młodych muzyków. Następnie konferansjerzy uroczystości- uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej przybliżyli zebranym historię dotyczącą początków i kariery zespołu „Pectus”. Kolejnym punktem programu była przemowa Pana Tomasza Szczepanika skierowana do zebranych gości. Lider zespołu w wystąpieniu przedstawił działalność zespołu „Pectus”, powspominał szkolne lata oraz powiedział, co dla niego w życiu jest najważniejsze, jak należy dążyć do celów i o czym należy pamiętać pokonując trudy codziennej wędrówki:

Stawiamy na rodzinę! Rodzina jest rzeczą najważniejszą!
My drodzy Państwo występujmy w składzie braterskim- jest to jedyny taki zespół w Europie- to duże wyzwanie- łączyć rodzinę i pasję do muzyki…
Mam nadzieję, że to nasze prowadzenie zespołu muzycznego… naszej powiedzmy w cudzysłowie „kariery”, jakoś wtapia się również w myślenie tej szkoły i w rozwój.
Pomimo tego, że na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat szkoła musiała się zmieniać i nie ma już pewnych kierunków, które kiedyś były… to ludzie, których spotykam dzisiaj… patrząc na Panią profesor od języka polskiego Panią Ewę, moją Panią Dyrektor… naprawdę życzliwych mi ludzi: Pana Janusza… Pana Piotra…którzy od samego początku nas wspierali… nas jako zespół… i nas jako rodzinę, bo to jest naprawdę duży projekt.
Ciszę się ogromnie z tego spotkania i życzę Państwu… przede wszystkim Wam- uczniom wielu sukcesów! Chciałbym powiedzieć, że mimo pochodzenia z małej miejscowości można spełniać swoje marzenia… można dojść tam gdzie się naprawdę chce. Oczywiście trzeba włożyć w to dużo ciężkiej pracy i otaczać się pozytywnymi ludźmi, trzeba być otwartym na świat, uśmiechniętym, radosnym… jak mówi nasza nazwa „Pectus” z języka łacińskiego: trzeba mieć siłę woli, hart ducha i upór w dążeniu do celu- tego życzę naszym wszystkim wykonawcom! Bo przecież to jest szkoła artystyczna! Bardzo dziękuję!”

Po przemówieniu Pana Tomasza Szczepanika na scenie pojawił się Pan Janusz Średniawa- nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej, który przeprowadził wywiad z liderem zespołu „Pectus”:

Pan Janusz Średniawa: Wracasz tutaj Tomek po szesnastu latach od momentu ukończenia szkoły jako człowiek sukcesu. Jeden z niewielu naszych absolwentów, który osiągnął w życiu tak wiele. Mam nadzieję, że w Twoje ślady pójdą też nasi inni uczniowie… czego im życzę. Pragnę Ci zadać pytanie: Co się czuje wchodząc w mury tej szkoły wiedząc jaką ma się w tej chwili pozycję…jak się jest znanym?

Pan Tomasz Szczepanik: Ja mam ciągle świadomość, że jeszcze wiele przed nami. To jest dopiero jedenaście lat istnienia zespołu… istnienia marki zespołu „Pectus”. Natomiast z takim wsparciem jak dzisiaj na przykład od Państwa mam nadzieję, że zajdziemy jeszcze daleko. Ale pytanie brzmi gdzie jest cel… prawda? O co w tym sukcesie chodzi? Dla mnie sukcesem jest uczciwe połączenie właśnie tej wartości rodzinnej i zespołu muzycznego- czyli mojej pasji do muzyki, do pisania piosenek, dawania radości ludziom- napisanie piosenki, która odmieniła życie jednej osoby to już jest sukces! I w tym sensie czuje się człowiekiem sukcesu. Natomiast nigdy nie wiemy, co z naszą muzyką się wydarzy i gdzie ona zawędruje

Pan Janusz Średniawa: Potrafisz sobie przypomnieć jakieś wydarzenie z lat szkolnych? Już upłynęło trochę czasu… ale jakieś jedno zdarzenie. Myślę, że naszych gości zainteresuje taka zwykła sprawa z normalnego życia szkolnego.

Pan Tomasz Szczepanik: Właściwie do głowy przychodzą mi dwa wspomnienia- pierwsze dotyczy Pani Janiny Abram- nauczycielki matematyki, którą serdecznie pozdrawiam, to Pani profesor wszczepiła we mnie potrzebę dyscypliny. Natomiast drugim wspomnieniem, zdarzeniem bardzo sympatycznym jest fakt, że tutaj w Bobowej poznałem pierwszą dziewczynę… tutaj odbywały się pierwsze dyskoteki w szkole.. więc działo się.

Pan Janusz Średniawa: Moi Drodzy… Tomek jest absolwentem Technikum Technologi Drewna- takie wówczas w naszej szkole funkcjonowało. Czy kiedykolwiek wykorzystałeś umiejętności nabyte na tym kierunku?

Pan Tomasz Szczepanik: Muszę z przykrością Państwa przeprosić… wszystkich profesorów, którzy chociaż przez moment wierzyli, że będzie ze mnie dobry stolarz- niestety. Mimo to z drewnem mam dużo wspólnego, gdyż pracuję i tworzę trzymając w rękach instrumenty wykonane z drewna: gitarę i skrzypce. Natomiast nie udało mi się być dobrym stolarzem, cóż zostawiłem to lepszym.

Pan Janusz Średniawa: Tomku jeszcze jedno pytanie z życia zespołu- nad czym aktualnie pracujecie? I na co możemy liczyć niebawem? Wierzę że jak zawsze zaskoczycie swoją publiczność.

Pan Tomasz Szczepanik: Mogę Państwu zdradzić jak już wcześniej kolega wspomniał o wydanych przez zespół płytach. Jestem bardzo zadowolony z płyty świątecznej, ponieważ my Polacy kochamy śpiewać kolędy i uważam, że mamy najpiękniejsze kolędy na całym świecie- te piękne melodie, które skomponowano wiele lat temu. Płyta powstała w naszym rodzinnym domu, niedaleko w Bogoniowicach, przysporzyła nam wiele radości i wspomnień z dzieciństwa, które nie było łatwe… mimo napotykanych trudności zapragnęliśmy w życiu zrobić coś dobrego! (…) Wśród wielu planów i projektów, które będziemy niebawem realizować znajduje się współpraca z Panią Marylą Rodowicz, która zaprosiła nas do wspólnego, muzycznego tworzenia z okazji 50-lecia artystycznej pracy na scenie Pani Maryli…

Po rozmowie przeprowadzonej z muzykiem zebrani goście wraz Panem Tomaszem Szczepanikiem obejrzeli film przedstawiający w skrócie wszystkie występy uczniów uczestniczących w Konkursie. Następnie Pan Tomasz Szczepanik- lider zespołu „Pectus”, Pan Adam Urbanek- Członek Zarządu Powiatu Gorlickiego oraz Pan Piotr Ptaszkowski- nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej wręczyli dyplomy oraz nagrody uczestnikom oraz laureatom zorganizowanego konkursu wokalno- muzycznego.
Kolejnym punktem programu był quiz wiedzy o zespole „Pectus” w którym dzięki aplikacji mobilnej mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy wydarzenia. Konkurs wyłonił trójkę zwycięzców, którzy zostali nagrodzeni upominkami wręczonymi przez lidera zespołu „Pectus”.
Następnie na scenie pojawili się młodzi laureaci Powiatowego Konkursu Wokalno- Muzycznego Popularyzującego Twórczość Zespołu „PECTUS”, którzy zaprezentowali przed Panem Tomaszem Szczepanikiem i zgromadzonymi gośćmi swoje niepowtarzalne muzyczne talenty. Lider zespołu bacznie obserwował muzyczne prezentacje, by móc nagrodzić jedną z nich wyróżnieniem. W starciu zwyciężył zespół muzyczny Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej w składzie: Aleksandra Gryzło- pianino, wokal, Mateusz Krok- perkusja, Franciszek Gromniak- gitara, Patryk Kruczek Gitara, którego opiekunem był Pan Łukasz Kruczek. Zespół muzyczny przyjął z rąk artysty gratulacje oraz nagrodę w postaci płyty zespołu „Pectus”oraz powtórnej prezentacji muzycznej swych zdolności na scenie.
Kolejnym punktem programu był koncert wykonaniu Julii Szczepanek- uczennicy Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej oraz muzyków Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, którzy zaprezentowali dwie muzyczne aranżacje utworów zespołu „Pectus”. Następnie Pan Janusz Średniawa oddał głos Członkowi Zarządu Powiatu Gorlickiego  Panu Adamowi Urbankowi, który pogratulował Zespołowi Szkół Zawodowych w Bobowej organizacji konkursu oraz inicjatywy tak bardzo rozwijającej młode talenty.
Po wypowiedzi Pana Adama Urbanka nagrodzony zespół muzyczny z Bobowej wystąpił na scenie w towarzystwie Pana Tomasza Szczepanika- muzyczna „Barcelona” rozbudziła całą widownię, która wraz z bobowskim zespołem i liderem zespołu „Pectus” radowała się wspólną zabawą.
Następnie Dyrektor Szkoły Pani Pani Barbara Wołkowicz w towarzystwie nauczyciela Pana Piotra Ptaszkowskiego nagrodziła absolwenta szkoły Pana Tomasza Szczepanika pamiątkową statuetką oraz kwiatami.
Uroczysta część wydarzenia zakończyła się wspólną, pamiątkową fotografią nauczycieli oraz uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej z liderem zespołu „Pectus”.
Zaproszeni goście udali się do sali widowiskowej „Koronka” na wspólne spotkanie, któremu towarzyszyła muzyka uzdolnionych młodych artystów z Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej. Wydarzenie zakończyły wspólne rozmowy i fotografie z liderem zespołu „Pecus” Panem Tomaszem Szczepanikiem.