Dni otwarte – „Dziś przedszkolaczek, jutro pierwszaczek”.

Rozpoczęcie edukacji wczesnoszkolnej to ważny moment w życiu dziecka i jego rodziców. Aby ułatwić dzieciom proces przyszłej adaptacji, zorganizowaliśmy w naszej szkole dni otwarte dla przedszkolaków.

Dzieci i ich rodzice uczestniczyli w integracyjnym spotkaniu w klasie I. Przedszkolaki z zaciekawieniem obserwowały zajęcia prowadzone przez panią Ewę Łatkę. Z uwagą przyglądały się jak pracują ich starsi  koledzy, dodają i odejmują  na klockach drewnianych z Kuferka „Galerii możliwości”. Chętnie włączyły się w zajęcia, otrzymały pchełki, które przeliczały, klasyfikowały, dodawały i odejmowały. W przerwie śródlekcyjnej wspólnie zaśpiewały piosenkę z improwizacją ruchową „Dżungla”. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności w czytaniu na różnych poziomach i opowiadaniu lektury pt. „Śpiąca Królewna”. Dużą uwagę dzieci przedszkolne skupiły na swoich rówieśnikach, którzy jako 6-latki rozpoczęli naukę w kl. I. Rodzice i dzieci oglądali karty ćwiczeń, zeszyty oraz podręczniki. Spotkanie zakończono zaśpiewaniem gościom piosenki pt. „Marzec kucharz” oraz zabawą w kąciku zabaw. Przyszli uczniowie otrzymali do pokolorowania motyla  i zachętki – naklejki za wspólną pracę i zabawę.

Przedszkolaki miały również możliwość współzawodnictwa sportowego z klasą I, podczas zajęć wychowania fizycznego prowadzonych przez pana Marka Olszaneckiego. Lekcja rozpoczęła się zbiórką, a następnie krótką rozgrzewką. W części głównej uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły, w których pokonywali tory przeszkód. Na zakończenie została przeprowadzona zabawa relaksująco-uspokajająca.

Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z nauczycielem odwiedziły klasę III, gdzie poznały przyszłą wychowawczynią, panią Helenę Brończyk oraz obejrzały salę lekcyjną, w której będą się uczyć już od września. Przedszkolaki wzięły również udział w jednej z lekcji w tej klasie. Tematyka zajęć była bardzo bliska przedszkolakom, gdyż dotyczyła bajki „Czerwony Kapturek”. Dzieci miały możliwość wspólnego śpiewania piosenek, zagrania w edukacyjną grę planszową oraz kolorowania obrazków, którymi na koniec spotkania wymieniali się z uczniami klasy III. Uczniowie kl. III wraz z wychowawczynią przygotowali dla przedszkolaków słodki upominek.

Dni otwarte były ważnym wydarzeniem dla przedszkolaków. Dzięki nim maluchy miały okazję zobaczyć jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądała ich nauka w klasie I.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *