Apel w Szkole Podstawowej w Stróżnej-Dzień Żołnierzy Wyklętych

          Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
/Lech Kaczyński/
Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. „Rotmistrz Pilecki – Bohater Polski – to hasło apelu. Uczniowie  klasy VIII zaprezentowali postać Pileckiego. Witold Pilecki (1901-1948), rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, współwięźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz. Pilecki został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony w 1948 roku. Organizatorem apelu był pan Daniel Durlak – nauczyciel historii.

Nauczyciele klas I-III na zajęciach edukacyjnych przeprowadzili pogadanki o Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klas IV-VIII na lekcjach historii i zajęciach z wychowawcą zostali zapoznani z historią tego święta i bohaterami, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość. Z tej też okazji wykonano gazetkę ścienną reprezentującą bohaterów Polski i ich życiorysy.
Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla uczniów – młodych Polaków wzorem patriotyzmu.

Zapraszamy do galerii zdjęć.